Niedziela, 24. Marzec 2019

O nas

COS Zakopane

COS Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem pod tą nazwą funkcjonuje od 1969 roku, ale jego historia sięga lat przedwojennych. To tutaj jesienią 1927 roku powstało centrum kondycyjne przygotowujące polskich sportowców do Olimpiady Zimowej w Saint Moritz. Przed wojną obszar od Kuźnic poprzez Bogówkę po Wielką Krokiew został objęty projektem zagospodarowania pod nazwą: Park Turystyczno-Sportowy, który został włączony do planu regulacyjnego miasta Zakopane. Park powstał w 1923 roku, autorem był inżynier Karol Stryjeński.

W projekcie tym umieszczono budowę: boisk sportowych, pływalni,kortów tenisowych, amfiteatru,lodowiska oraz skocznię narciarską. Do budowy powołano „Towarzystwo Park Sportowy". Grupą założycielską byli działacze najstarszego klubu narciarskiego w Polsce: SNPTT-1907 – Karol Stryjeński, Józef Oppenheim, Ignacy Bujak, Kazimierz Schiele. W 1926 r.spółka wybudowała m.in skocznię na Wielkiej Krokwi, na której do dziś odbywają się największe imprezy sportowe, w tym Puchar Świata w Skokach Narciarskich. 

COS OPO w Zakopanem realizuje zadania publiczne, polegające na tworzeniu warunków dla szkolenia sportowego prowadzonego przez Polskie Związki Sportowe i inne podmioty działające w zakresie kultury fizycznej, poprzez bieżące utrzymanie i zarządzanie obiektami sportowymi Centralnego Ośrodka Sportu, które jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

www.msport.gov.pl

 

Aktualności

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 9938