Wtorek, 26. Listopad 2024

Zimowe przygotowania na igrzyska paraolimpijskie

Sportowcy z niepełnosprawnościami uprawiający sporty zimowe już rozpoczęli przygotowania do igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. W zaplanowanej na 2022 rok imprezie zamierzają wziąć udział trenujący w zakopiańskim Centralnym Ośrodku Sportu biegacze na nartach.
Treningi trasy biegowe

Zawodnicy w niedzielę kończą zgrupowanie w Zakopanem. – Teraz jedziemy do Planicy na Puchar Świata. Z kolei później, zaraz po Planicy, mamy zaplanowane zawody w Finlandii. Cieszymy się, że zawodnicy mogą wrócić do rywalizacji, bo w grudniu ogłoszono, że zawodów Pucharu Świata w tym sezonie nie będzie – mówi Wiesław Cempa, trener polskiej kadry.

W kadrze jest dwójka doświadczonych zawodników – Witold Skupień i Iweta Faron, którzy znają już smak rywalizacji na igrzyskach paraolimpijskich. – Mamy też w kadrze dwójkę nowych zawodników, tzw. sledgystów, czyli zawodników rywalizujących w pozycji siedzącej. Krzysztof Plewa i Monika Kukla w tym sezonie będą debiutować w Pucharze Świata. Witek i Iweta, którzy będą startowali po raz kolejny na igrzyskach paraolimpijskich, dzielą się doświadczeniem z nowymi zawodnikami. Staramy się łączyć treningi, bo jazda na nartach zawsze będzie jednak jazdą na nartach. Wspólne elementy zawsze jakieś są, czy to w pozycji stojącej, czy siedzącej – dodaje Cempa.

Co ciekawe, Cempa i pomagająca mu znana w przeszłości biegaczka narciarska Ewelina Marcisz, sportem osób z niepełnosprawnościami zajęli się trochę przez przypadek. Jacek Czech, wielokrotny medalista mistrzostw świata w pływaniu osób z niepełnosprawnościami, poinformował mnie, że poszukiwani są trenerzy biegów narciarskich. Razem z moim trenerem z czasów kariery zdecydowaliśmy się podjąć tego zadania. Przez pewien czas byłam przewodnikiem osoby niewidomej, z którą biegałam – opowiada Marcisz.

Zawodnicy nie ukrywają, że z utęsknieniem czekają na tegoroczne starty. – Miałem niedawno kontuzję, dwa miesiące przeleżałam, więc moim celem przede wszystkim są same starty – mówi Iweta Faron, która startuje nie tylko w biegach narciarskich, ale również w biathlonie. I marzy o olimpijskim medalu.

– Ja już w Pjongczangu byłem przygotowany na medal, ale nie udało się, bo chyba za bardzo się na to napaliłem. Teraz podchodzę do tego spokojniej, z chłodniejszą głową i mam nadzieję, że to zaprocentuje. Trenuję osiem lat, cały czas rozwijam się jako zawodnik. Jeśli praca pójdzie zgodnie z planem to na pewno to odda na igrzyskach – wyjaśnia Skupień.  

Zawodnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z reprezentacją Polski, cieszą się, że mogą trenować z doświadczonymi zawodnikami. – Jest ważne, żebyśmy się wspierały i tak jest. Chyba każdy sportowiec marzy o wyjeździe na igrzyska i mam nadzieję, że uda mi się zrobić kwalifikację – mówi Monika Kukla.

Zawodnicy i trener podkreślają, że w zakopiańskim COS mogą korzystać z tras do biegów narciarskich na najwyższym światowym poziomie. – Trasy są świetne, nigdzie nie ma nic lepszego. Gdy jedziemy na zawody Pucharu Świata to korzystamy z tego, że mogliśmy trenować na równie dobrych trasach – mówi Skupień.

– Realizujemy trening w COS w Zakopanem, gdzie mamy świetne warunki i bardzo dobrze przygotowane trasy. Jest tu mało osób, co dla zawodników z niepełnosprawnościami, szczególnie tych poruszających się na wózkach, jest bardzo ważne – dodaje trener Cempa.

Igrzyska paraolimpijskie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku w Pekinie.

    Wideo

  • Biegacze narciarscy z niepełnosprawnościami marzą o paraolimpijskich medalach

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 1396