Niedziela, 24. Marzec 2019

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew


Najsłynniejsza polska skocznia narciarska. Kolebka polskich skoków i sukcesów od momentu jej powstania w 1925 roku. Twórcą jej jest Karol Stryjeński - architekt, plastyk, miłośnik Tatr i góralszczyzny. W 1922 roku wygrał konkurs na plan regulacji czyli plan przestrzenny zagospodarowania, Zakopanego. Plan przewidywał podział Zakopanego na strefy. Południowa część miasta, u podnóża Krokwi, miała być dzielnicę sportową, ze skocznią narciarską w roli głównej. Dla realizacji tego pod koniec 1922 r. Stryjeński zainicjował powstanie spółki „Park Sportowy”, z księdzem-taternikiem Janem Humpolą na czele. „Park Sportowy” uzyskał pozytywną opinię Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Budowa skoczni szła powoli ze względu na brak pieniędzy. Udało się pozyskać pomoc wojska, a w styczniu 1925 r. Rada Gminna Zakopanego wsparła „Park Sportowy” subwencją na rzecz skoczni. 22 marca 1925 r. skocznię uroczyście otwarto.

Pierwsze zawody wygrał tu Stanisław Gąsienica-Sieczka, osiągając 30 i 36 m.

Od tego czasu skocznia była kilkukrotnie gruntownie modernizowana. Obecnie stopniowo zmienia się infrastrukturę. Na niej odbywają się zawody o Puchar Świata w zimie oraz Grand Prix w lecie. Nowoczesna kolej linowa - wybudowana w 2008 roku - w lecie wywozi także turystów na Wielką Krokiew, skąd jest najpiękniejszy widok na Zakopane. W okresach przejściowych, tzn. w dniach wolnych od zawodów i treningów, obiekt ten jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, dzięki wybudowanej na szczycie skoczni platformie widokowej.

Przy Wielkiej Krokwi funkcjonuje kolej linowa dostępna wraz z tarasem widokowym dla odwiedzających obiekt - WIĘCEJ O KOLEI LINOWEJ.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 15340