Sobota, 30. Listopad 2024

Zakopane ma znowu błyszczeć. Ruszyła budowa tras biegowych

Były lata, kiedy Zakopane było prawdziwym centrum sportów zimowych w Polsce. Potem jednak przyszła zapaść tego ośrodka, w którym błyszczała jedynie Wielka Krokiew imienia Stanisława Marusarza. Teraz to ma się zmienić. Już ruszyła budowa tras biegowych, a na wiosnę ma rozpocząć się długo oczekiwana modernizacja Zespołu Skoczni Narciarskich.
Trasy biegowe

Obecnie na terenie COS-OPO w Zakopanem trwa wycinka drzew na potrzeby tej inwestycji.

– W tym roku budujemy zbiornik do systemu naśnieżania. Prace mają ruszyć w połowie października. Ogłosiliśmy też przetarg na budowę mostu, który ma wykluczyć kolizję z dojazdem do toru lodowego. Wykonaliśmy też wycinkę drzew pod trasy biegowe. To są zadania na ten rok, bo nie chcemy paraliżować pracy biegaczy narciarskich tej zimy. Na wiosnę będziemy kontynuować budowę. Wszystko jest zaplanowane tak, by na koniec października przyszłego roku wszystko było gotowe – zapowiedział Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS-OPO Zakopane, w rozmowie z Onet Sport.

Jakie zatem trasy biegowe będą dostępne pod Giewontem?

– To będą trasy, które będą spełniały wszystkie standardy FIS i będzie można na nich organizować zawody Pucharu Świata. Osobą nadzorującą cały projekt jest Krzysztof Horecki, który jest delegatem FIS - mówił Danikiewicz, dodając: – W przyszłym roku zamontujemy oświetlenie na 2,5-kilometrowej pętli. Powstanie też tam system sztucznego naśnieżania. Do tego budowana będzie trasa o łącznej długości 3700 metrów, na którą śnieg będzie transportowany z trasy 2,5-kilometrowej.

Niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na modernizację Zespołu Skoczni Narciarskich, a prace mają ruszyć wiosną przyszłego roku.

– Będziemy chcieli prowadzić modernizację w taki sposób, żeby skocznie były wyłączane sukcesywnie. W tym roku jesteśmy tylko na etapie projektów, a modernizacja ruszy w przyszłym roku. Jeżeli uda nam się wyłonić wykonawcę, który będzie miał pomysł na podzielenie tego zadania na trzy etapy, to wtedy bez problemu będzie można modernizować poszczególne skocznie. Chcemy, by skoczkowie jak najmniej stracili na modernizacji obiektów – zapewnił dyrektor COS w Zakopanem.

Obecnie w Kompleksie Średniej Krokwi imienia Bronisława Czecha znajdują się cztery skocznie: K-85, K-65, K-35 i K-15. Do nich miałaby dołączyć skocznia K-20, która zostałaby dobudowana do zeskoku obiektu K-35.
Na wszystkich skoczniach będzie igelit. Na Średniej Krokwi zamontowane zostaną ponadto tory lodowe. Na pozostałych obiektach rozbieg będzie porcelanowy. Powstanie też nowy wyciąg krzesełkowy ze stacją pośrednią i możliwością wysiadania na skoczni K-35. Będzie też osobny system oświetlenia skoczni większych i mniejszych.

Zmienią się też profile skoczni. Średnia Krokiew ma być nieco większa niż dotychczas.

Ośrodek w Zakopanem staje się coraz bardziej nowoczesny i znowu zaczyna tętnić życiem. Niedawno zmodernizowano i przebudowano warsztaty techniczne na potrzeby nowej siedziby administracji COS-OPO w Zakopanem. Następnym etapem tej inwestycji jest budowa drugiego internatu sportowego w miejsce wyburzonego obiektu, w którym dotychczas mieściła się administracja. Dzięki budowie kolejnego internatu sportowego w Ośrodku przybędzie ponad 100 miejsc noclegowych. Łącznik z istniejącym już internatem i obiektami krytymi zapewni komfortowe przejście tzw. suchą stopą.

Dopełnieniem inwestycji planowanych na ten rok jest również wymiana sufitu w starej sali sportowej oraz instalacja nowego systemu kontroli wejść na Wielką Krokiew.

– Dobra współpraca z Ministerstwem Sportu i Turystyki przynosi wymierne efekty w postaci inwestycji, które w znaczącej mierze poprawiają bazę szkoleniową COS-OPO w Zakopanem i przyczyniają się do jego dynamicznego rozwoju. Dzięki środkom ministerialnym nasz Ośrodek w najbliższych latach stanie się obiektem w pełni nowoczesnym, a zarazem konkurencyjnym w skali europejskiej – zakończył dyrektor Danikiewicz.

Źródło: onet.pl

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 2254