Czwartek, 19. Wrzesień 2024

PolSKI Turniej finiszował na Wielkiej Krokwi

Prawdziwym świętem skoków narciarskich dla licznie zgromadzonych kibiców okazały się konkursy przeprowadzone w weekend 20-21 stycznia 2024 roku na Wielkiej Krokwi COS-OPO w Zakopanem. Piątkowe kwalifikacje, sobotnia rywalizacja drużyn oraz niedzielne zawody indywidualne wliczane były do PolSKIego Turnieju Pucharu Świata, który kilka dni wcześniej gościł na obiektach w Wiśle i Szczyrku.
Zakopane Wielka Krokiew 2024

Już w piątek 19 stycznia pod Wielką Krokwią zgromadzili się fani skoków narciarskich, którzy przyglądali się z uwagą próbom treningowym oraz serii kwalifikacyjnej. W niej najlepiej wypadł lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Austriak Stefan Kraft, a przepustkę do konkursu indywidualnego zdobyło 8 Polaków.

Na bazie piątkowych skoków trener Thomas Thurnbichler wytypował kwartet biało-czerwonych do konkursu drużynowego. W nim Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł wywalczyli w sobotę 20 stycznia 6. miejsce, ale jeszcze przed finałem ciekawych zawodów liczyli się w rywalizacji o podium. W Zakopanem równych sobie nie mieli Austriacy, wyprzedzając Słoweńców oraz Niemców.

PolSKI Turniej Pucharu Świata finiszował w niedzielę 21 stycznia, gdy emocje na Wielkiej Krokwi sięgnęły zenitu. To zarówno za sprawą zaciętej batalii o końcowy triumf, jak i udanych skoków Polaków, bo aż 6 zakwalifikowało się do serii finałowej. Najlepszym okazał się Aleksander Zniszczoł, ale mógł czuć się nieco zawiedziony, bo z 4. lokaty na półmetku przesunął się ostatecznie na 11. miejsce. Zwyciężył znakomity Stefan Kraft, który pobił zarazem rekord w ilości miejsc na podium w trakcie kariery. Niemiec Andreas Wellinger i Słoweniec Anże Lanisek uzupełnili konkursowe "pudło", a cykl PolSKI Turniej przyniósł wygraną reprezentacji Austrii.

Poniżej zdjęcia z zawodów Pucharu Świata 2024 na Wielkiej Krokwi (foto: PZN).