Sobota, 20. Kwiecień 2024

Tor lodowy w COS Zakopane z zapewnionym finansowaniem MKDNiS

Zdjęcie toru łyżwowego w Zakopanem

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński zdecydował o zwiększeniu dofinansowania budowy krytego toru lodowego w Zakopanem do kwoty 97 mln 401 tys. 200 zł, która gwarantuje realizację inwestycji. To najwyższe jednostkowe dofinansowanie inwestycji sportowej. Dzięki tej decyzji COS-OPO Zakopane będzie mógł formalnie zakończyć postępowania przetargowe i podpisać umowę z wykonawcą.

Hala, budowana w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu i przeznaczona do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego ma spełniać wszelkie międzynarodowe standardy. Lokalizacja obiektu na wysokości niemal 1000 m n.p.m. wpłynie na poprawę jakości warunków treningowych dla grup łyżwiarstwa szybkiego.

 

Wizualizacja projektu toru łyżwowego w Zakopanem

Obiekt w Zakopanem będzie drugim przeznaczonym pod uprawianie łyżwiarstwa szybkiego w Polsce. Pierwszy funkcjonuje w Tomaszowie Mazowieckim.

Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem uruchomił postępowanie przetargowe pod koniec lipca. Po otwarciu ofert okazało się, że znacząco przewyższają one zakładany wcześniej koszt inwestycji. Decyzja ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu sprawia, że prace mogą rozpocząć się zgodnie z harmonogramem - na przełomie roku.

Wizualizacja projektu toru łyżwowegow w Zakopanem
Hala lodowa w Zakopanem powstanie w miejscu funkcjonującego od lat 60. minionego wieku odkrytego toru lodowego. Co istotne, nowy obiekt będzie wielofunkcyjny, a korzystanie z niego możliwe będzie w systemie całorocznym przez różne grupy sportowe. W ramach inwestycji powstanie także nowoczesne zaplecze administracyjno-szatniowe, bieżnia lekkoatletyczna wewnętrzna 3-torowa z
szerokością toru wynoszącą ok. 1,22 m oraz bieżnia lekkoatletyczna zewnętrzna 4-torowa wraz z bieżnią prostą 100-metrową 6-torową. Pojemność trybun hali lodowej to 2000 miejsc. Obiekt będzie spełniał wymogi organizacji imprez masowych, w tym zawodów rangi międzynarodowej zgodnych z wymaganiami Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) i Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZŁS).

 

Partnerzy

Ilość wyświetleń: 4782